BANÁN

Nejsou banány jako banány!

Čas od času se nás v obchodě někdo zeptá, jak se vlastně to naše bio ovoce liší od normálního ovoce, a proč stojí tolik, kolik stojí. Zeptali jsme se proto našeho dodavatele, jak se konkrétně liší naše biobanány od klasických banánů, které si můžete koupit v supermarketu. O jeho odpověď  si dovolujeme se s Vámi podělit.

Konvenční banány jsou druhou nejvíce chemicky ošetřovanou plodinou hned po bavlně. Aplikuje se na ně přes 100 druhů chemikálií. Pěstují se na obrovských monokulturních plantážích, díky tomu jsou mnohem náchylnější k všemožným neduhům, před čímž je chrání právě chemie. Dalším problémem monokultur je znehodnocování zemědělské půdy, která je uměle hnojena aby byla schopna uživit nepřirozené množství plodin. Během růstu se balí trsy banánů do plastových pytlů, které jsou napouštěné pesticidy jako ochrana před škůdci a pro rychlejší růst. Používají se pesticidy proti červům, plísním, plevelu i hmyzu. Nezralé odseknuté banánové trsy se omývají v dezinfekčním roztoku. Před uložením do krabic se ještě postříkají směsí fungicidů jako např. imazalil anebo thiabendazol. Tyto názvy můžete někdy vidět v supermarketu, při upozornění, že ovoce je chemicky ošetřeno. Zdravotní nezávadnost těchto látek je diskutabilní, např. V USA jsou zakázané. Žlutou barvu banánů získávají ve speciálních dozrávárnách, kam se uměle vhání ethylen.

Bio banány jsou pěstované ve smíšených kulturách společně například s pomerančovníkem nebo kávovníkem.  V ekologickém zemědělství se nepoužívají pesticidy ani umělá hnojiva. Různost druhů a vhodně vybrané kombinace rostlin ochraňují a podporují banánovníkový porost. Používá se trus zvířat a kompost. Proti nemocem se používají přírodní oleje nebo česnek. Banány se trhají téměř zralé a dozrávají v bednách během transportu. Nejsou přitom podporovány žádnými plyny ani jinými chemickými prostředky.

Tak co říkáte, není lepší si dát dva dobré banány, než kilo umělohmotných?

 

Napsat komentář

Je potřeba být přihlášen.

powered by WordPress developed by Ondřej Kolafa